Šinrin-joku. Co musíte vědět o fenoménu, který lidi nahnal do lesů


Po suši, sudoku a Zázračném úklidu Marie Kondo se k nám z Japonska dostal další trend, o kterém všichni mluví: Šinrin-joku. Co si pod názvem připomínajícím kouzelné zaříkadlo představit? Čtěte dál!

Šumění větví, zpěv ptáků v korunách stromů, paleta zelených a hnědých odstínů, které lahodí zraku. Na procházce lesem si vyčistíme hlavu, zbavíme se stresu a dýcháme čistý vzduch. Všichni podvědomě považujeme les za příjemné místo k odpočinku a přemýšlení.

Ale víte, že blahodárné účinky lesa jsou zdravotně potvrzené? Pouhé dvě hodiny strávené v lese prokazatelně posilují imunitní systém, zvyšují hladinu energie, odbourávají úzkost a snižují stres! Americký doktor Roger Ulrich dokonce vypracoval studii, podle které pacienti, kteří měli ze svého nemocničního pokoje výhled na les nebo zeleň, se uzdravili výrazně rychleji než ti, kdo koukali na cihlovou zeď!

Šinrin-joku v překladu znamená „lesní koupel“, kdy člověk procházkou po lese ze sebe smývá městské nečistoty a starosti. Terapie Šinrin-joku je v Japonsku živá již od 80. let, kdy na civilizační choroby začalo trpět a umírat tolik lidí, že ministerstvo zdravotnictví dokonce vypracovalo letáky s mapkami pro vhodná místa, kde lidé mohou Šinrin-joku praktikovat – třeba jenom o polední pauze!

Více o tom, jak může být zdraví prospěšné pouhých 20 minut strávených mezi stromy, a co dělat, když máte les daleko, prozradí nádherná publikace Šinrin-joku, kterou napsal japonský doktor Qing Li a vydalo nakladatelství Pragma. Kromě toho, že si z ní vezmete spoustu překvapivých informací, se stane překrásnou ozdobou vaší knihovničky!